Od kilku dni w pasie przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym ogarnięto aż sto osiemdziesiąt trzy miejsc, a więc pewien fragment terytoriów województwa lubelskiego a także podlaskiego. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy statutu prezydenta wydanego na deklaracje rządu. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego uzasadnił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i poczynaniami dyktaturami Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której przesiedleńcy są wykorzystywani. Zdaniem polskiego rządu przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Jest wśród nich grupa, która już od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Prócz tego rząd wskazywał również na zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską będzie ćwiczyć około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich a także rosyjskich. Zgodnie z konstytucją, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, gdy w przypadku szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne nie są wystarczające. Jednak rozporządzenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, zatem już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy politycznych opozycji zwrócił się także szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który informował o szczegółach zagrożenia suwerenności naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Stwierdził również, iż państwo białoruskie zarządzane aktualnie przez reżim prezydenta Łukaszenki, organizuje ogromną międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Poza tym wskazał, iż reżim białoruski uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł KO poinformował, iż w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że obecne zagrożenie nie może być wycofane z wykorzystaniem istniejących już środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia Andrzeja Dudy o naniesieniu wyjątkowego stanu tuż przy granicy z Białorusią.

Tagi: Wiadomości

Brak komentarzy

Zostaw komentarz