Dnia 16 listopada, od przeszło 25 lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji unormowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Sporo osób co dnia ma kontakt z brakiem akceptacji i to właśnie ten dzień ma o tym informować. Jest to między innymi nakłanianie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów, żeby znaleźli rozwiązanie tego występującego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy przede wszystkim na tym, żeby wykluczyć brak akceptacji poprzez edukację, ale także przygotowywanie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu potęgowanie akceptacji oraz zachęcanie do braku poniżania osób skrzywdzonych z wielu powodów.
Systematycznie zjawiska terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji, były spowodowane stworzeniem tejże inicjatywy. Z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, zmagają się właśnie te grupy, co stwierdzono na przestrzeni kilku lat. Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają pomóc w odszukaniu głównych motywów ukazania się braku akceptacji, ale także mają ogłaszać, jak kłopotliwe bywają objawy braku akceptacji dla osób dręczonych. Takie przedsięwzięcia być potrzebne do tego, aby obeznać się w tym, czym faktycznie jest respektowanie cudzych praw i cudzej własności, ale też uzasadnić, czym jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych. Ma również szkolić, nauczyć doceniania różnego rodzaju kultur, rozumienia innych ludzi, a także celem tego rodzaju czynności jest umiejętności wysłuchiwania.
Jak w naszym kraju świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?
Jednogłośny manifest ogłosili burmistrzowie, jak i prezydenci polskich miast, w którym to proszą o zapobieganie werbalnej oraz fizycznej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii, ale i także przekazują niebywałe zrozumienie dla tych osób. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże manifestem. Prezydent Warszawy, Trzaskowski Rafał ogłosił, że wspólnota dnia 16 listopada będzie obwieszczana poprzez zawieszanie wielobarwnych banerów, jak i oświetlania wielu budynków. Przede wszystkim w tęczowych barwach został podświetlony Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.
Tagi: lgbt tolerancja równość
Zostaw komentarz