Parę dni temu było można świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego względu powinno się nabrać trochę refleksji dotyczących dość sporego problemu, który pojawia się w obrębie całego kraju. Mowa tu bezsprzecznie o smogu, który z pewnością może okazać się dla większości społeczeństwa naprawdę bez granic niebezpieczny. Nagromadzone toksyny, które wdychamy niestety każdego jednego dnia, niewątpliwie mają do czynienia z nieustannym rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Jak wiadomo warto nieprzerwanie informować czym jest zatrucie środowiska a także jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został ten właśnie temat. Należy w głównej mierze posiadać wiedzę dotyczącą tego, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił też problem smogu. Skuteczne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego poinformował również, iż około połowę smogu w Polsce wyrabiamy sami w domach. Uznał, że jeżeli nie zniweczymy kotłów zanieczyszczających nam powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.


A ponadto, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem podłączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wspomnianą spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak ogłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi również tego, że problem ze smogiem i z COVID możemy ze sobą naturalnie połączyć. Plaga SARS-CoV-2 pojawiła się w miejscach o niebywale wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


Jeżeli chodzi o smog niewątliwie trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, co zasadniczo jest najistotniejszą przyczyną. Mianowicie jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu co niemiara szkodliwych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wszystkich aspektów jest niezmiernie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz